Western Nebraska Observer - Observations all along the line - Kimball & the Southern Panhandle First


The Observer 

Paxton, Heeg Win At Calvert Before Best In West

 

April 28, 2022

Kimball's Kaitlin Heeg placed first in the 100-meter hurdles and Jayden Paxton first in the long jump April 22 at the George Calvert Invite in Mitchell.

The duo competed in the Best of the West Classic on April 26 before the Longhorns set focus on SPVA competition April 29 at Perkins County. Here are Longhorns track results from the Calvert and last week's WTC competion.

George Calvert Invite / Boys

The boys team scored 38 points, good for 5th place

100 M 6th place Justin Klosterman 12.38 PR

200 M 3rd place Wyatt Cords 24.84 PR

800 M 6th place Xavier Thomas-Lewis 2:25.72 PR

3200 M 4th place Braylon Miller 13:39.31 SR

110 M Hurdles 6th Aaron Gillming 20.82 PR

4 X 100 Relay 4th Klosterman, Wendt, Cords, Schindler 48.82

4 X 400 Relay 3rd Schindler, Miller, Wendt, Thomas-Lewis 4:20.25

4 X 800 Relay 3rd Miller, Bremer, Howard, Thomas-Lewis 10:13.74

Discus 5th Wyatt Cords 113'7 PR

High Jump 4th place Wyatt Cords 5'1

High Jump 6th place XavierThomas-Lewis 5'1 PR

Pole Vault 4th place Trey Schindler 10'0 PR

George Calvert Invite / Girls

The girls team score was 71.75 points, ranking them 5th

100 M 4th place Julia Winstrom 13.97 PR

200 M 4th place Tianna Stierwalt 30.48 PR

200 M 6th place Beatrice Bergo 33.59

400 M 3rd place Tianna Stierwalt 1:08.67 PR

100 M Hurdles 1st place Kaitlin Heeg 17.06 SR

4 X 100 Relay 4th Paxton, Hargreaves, Berger, Winstrom 55.17

4 X 400 Relay 5th Kilgore, Acheson, White, Berger 5:23.56

High Jump 2nd place Jayden Paxton 4'9

High Jump 3rd place Kaylie Wright 4'7

High Jump 4th place Tianna Stierwalt 4'5

Pole Vault 4th Jasmine Gawith 6'6

Pole Vault 6th place Rachel Berger 6'0

Long Jump 1st place Jayden Paxton 14'9.75

Long Jump 5th place Kaitlin Heeg 13'10.25 SR

Triple Jump 2nd place Kaitlin Heeg 30'10

WTC

Boys Varsity

The boys varsity team score was 7.5 points for 7th place.

200 M 6th place Wyatt Cords 24.97 PR

Discus 6th place Wyatt Cords 112'4 PR

High Jump 5th place Wyatt Cords 5'1 PR

Pole Vault 4th place James McGinnis 10'0

Boys Junior High

The team earned 73 points to place placed 4t.h

800 M 5th place Trey Cook PR 2:45.55

1600 M 1st place Braxton Miller 5:51.96

1600 M 4th place Trey Cook 6:16.97

100 M Hurdles 3rd place Peter Russell 19.84 PR

Shot Put 3rd place Derek Russell 33'2.5 PR

Discus 6th place Luke Berger

High Jump 1st Braxton Miller 5'2 PR

Pole Vault 1st place Peter Russell 10'0 PR

Pole Vault 2nd place Trevor Fuss 9'0

Triple Jump 2nd Braxton Miller 33'5

Girls Varsity

The team placed 7th with 31 points.

100 M Hurdles 1st place Kaitlin Heeg 17.07 SR

300 M Hurdles 4th place Kaitlin Heeg 54.68

High Jump 3rd place Kaylie Wright 4'7 PR

High Jump 5th place Jayden Paxton 4'7

High Jump 6th place Tianna Stierwalt 4'5

Long Jump 6th place Jayden Paxton 14'3.25

Triple Jump 2nd place Kaitlin Heeg 31'2.24

Girls Junior High

The team had 37 points and placed 7th.

100 M 4th place Emma Novotny 14.38 PR

200 M 5th place Addy Olsen 30.86

100 M Hurdles 5th place Anna Coleman 20.94 SR

Shot Put 4th place Aubrey Culek 24'4 PR

Pole Vault Clarika Hottell 6'6 PR

Pole Vault 6th place Emma Novotny 5'6

Triple Jump 1st place Addy Olsen 30.3 PR

Triple Jump 3rd place Faith Bohac 26'8.5"

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 05/23/2022 14:44