Western Nebraska Observer - Observations all along the line - Kimball & the Southern Panhandle First

YOUTH WRESTLING

Bridgeport Wrestling Tourney Results

 

February 11, 2021



Here are the results for the Kimball Wrestling Club at the sold out 2020 Bridgeport Wrestling Tournament.

PreK - K

Gym #1 40-42

Braysen Atkins’s place is 1st and has scored 20.0 team points.

Round 1 - Braysen Atkins (Kimball Wrestling Club) won by fall over Cord Armstrong (Bayard Wrestling Club) (Fall 0:20)

Round 2 - Braysen Atkins (Kimball Wrestling Club) won by fall over Cutter Conklin (Gering Wrestling Club) (Fall 0:47)

Round 3 - Braysen Atkins (Kimball Wrestling Club) won by fall over Alec Hubbell (Alliance wrestling club) (Fall 0:42)

PreK - K

Gym #1 44-45

Shayson Howington’s place is 2nd and has scored 13.5 team points.

Round 1 - Shayson Howington (Kimball Wrestling Club) won by tech fall over Tucker Hulquist (Alliance wrestling club) (TF 15-0)

Round 2 - Greysen Seim (Douglas Wrestling Club) won by tech fall over Shayson Howington (Kimball Wrestling Club) (TF 18-1)

Round 3 - Shayson Howington (Kimball Wrestling Club) won by fall over Knox Harger (Paxton Youth Wrestling) (Fall 0:37)

1st - 2nd

Gym #1 60-64

Barrrett Brown’s place is 3rd and has scored 9.0 team points.

Round 1 - Barrrett Brown (Kimball Wrestling Club) won by fall over Jace Rahmig (Gering Wrestling Club) (Fall 2:00)

Round 2 - Decker Gordon (Gordon Rushville Jr.) won by fall over Barrrett Brown (Kimball Wrestling Club) (Fall 0:30)

Round 3 - James Garcia (Panhandle Wrestling Academy) won by fall over Barrrett Brown (Kimball Wrestling Club) (Fall 1:43)

3rd - 4th

Gym #2 62-62

Christian Soto-Young’s place is 1st and has scored 20.0 team points.

Round 1 - Christian Soto-Young (Kimball Wrestling Club) won by fall over Gus Henderson (Lusk Rawhide Wrestling) (Fall 1:10)

Round 2 - Christian Soto-Young (Kimball Wrestling Club) won by fall over Rykin Pankonin (Mitchell) (Fall 0:46)

Round 3 - Christian Soto-Young (Kimball Wrestling Club) won by fall over Jj Cordes (Bridgeport Wrestling Club) (Fall 2:25)

3rd - 4th

Gym #2 80-80

Benjamin Anderson’s place is 3rd and has scored 0.0 team points.

Round 1 - Cade Armstrong (Bayard Wrestling Club) won by fall over Benjamin Anderson (Kimball Wrestling Club) (Fall 0:32)

Round 2 - Fayth Engel (Gering Wrestling Club) won by fall over Benjamin Anderson (Kimball Wrestling Club) (Fall 2:22)

3rd - 4th Gym #2 107-109

Bently Stull’s place is 1st and has scored 9.0 team points.

Round 2 - Bently Stull (Kimball Wrestling Club) won by fall over Ashton Anderson (Bridgeport Wrestling Club) (Fall 0:14)

Round 3 - Bently Stull (Kimball Wrestling Club) won by fall over Hayden Blodgett (Gering Wrestling Club) (Fall 1:51)

5th - 6th Gym #2 85-88

Miles Anderson’s place is 4th and has scored 4.0 team points.

Round 1 - Caysen Robertson (Alliance wrestling club) won by tech fall over Miles Anderson (Kimball Wrestling Club) (TF 15-0)

Round 2 - Elizabeth Menke (Bayard Wrestling Club) won by fall over Miles Anderson (Kimball Wrestling Club) (Fall 2:54)

Round 3 - Nathan Thrash (Panhandle Wrestling Academy) won by fall over Miles Anderson (Kimball Wrestling Club) (Fall 2:14)

5th - 6th Gym #2 94-99

Camron McGinnis’s place is 1st and has scored 20.0 team points.

Round 1 - Camron McGinnis (Kimball Wrestling Club) won by fall over Josiah Frueh (Scottsbluff Wrestling Club) (Fall 0:27)

Round 2 - Camron McGinnis (Kimball Wrestling Club) won by fall over Noah Compton (Bridgeport Wrestling Club) (Fall 0:58)

Round 3 - Camron McGinnis (Kimball Wrestling Club) won by fall over Mason Horan (Crawford Jr Wrestling) (Fall 2:52

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021